World-Metin.Tutoriale Metin2
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa scapam de flood la 99/99/9999999

In jos

Cum sa scapam de flood la 99/99/9999999 Empty Cum sa scapam de flood la 99/99/9999999

Mesaj Scris de w3b'zZ Mier Aug 17, 2011 8:39 pm

Am vazut multi playeri care se plang de bugul la data acela cu 99/99/99999999, am decis sa fac un tutorial cum sa scapi de ele, nu este cine stie ce, dar mi-am incerca norocul si vreau sa ii scap de noobi ce fac bugul, unor scripteri incepatori, ce nu au experienta .

Dam un search folosind dd/*cenzurat*/yyyy, apoi la else if(RegistrationStep[playerid] == 2) schimbam tot ce este cu strval in strvalEx, ca sa nu va chinuiti cautand, copiati peste cod asta
[/color]
else if(RegistrationStep[playerid] == 2)
Cod:
else if(RegistrationStep[playerid] == 2)
       {
           new year, month,day;
         getdate(year, month, day);
           new DateInfo[3][20];
         split(text, DateInfo, '/');
         if(year - strvalEx(DateInfo[2]) > 100 || strvalEx(DateInfo[2]) < 1 || strvalEx(DateInfo[2]) >= year)
         {
             SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTRED, "What is your Birthdate? (Use dd/*cenzurat*/yyyy)");
             return 0;
         }
         new check = year - strvalEx(DateInfo[2]);
         if(check == year)
         {
             SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTRED, "What is your Birthdate? (Use dd/*cenzurat*/yyyy)");
             return 0;
         }
         if(strvalEx(DateInfo[1]) > month)
         {
             check -= 1;
         }
         else if(strvalEx(DateInfo[1]) == month && strvalEx(DateInfo[0]) > day)
         {
             check -= 1;
         }
         PlayerInfo[playerid][pAge] = check;
         format(string, sizeof(string), "Ok, so you are %d year old.",PlayerInfo[playerid][pAge]);
         SendClientMessage(playerid, COLOR_YELLOW2, string);
         RegistrationStep[playerid] = 3;
         SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTRED, "What is your Origin? (Type in: SF - te vei spawna in SF, LS - te vei spawna il LS)");
         return 0;
       }



Apoi la sfarsitul scriptului adaugati
[code]}
stock strvalEx( const string[] ) // fixing bug with > 50 letters.
{
if( strlen( string ) >= 50 ) return 0; // It will just return 0 if the string is too long
return strval(string);
w3b'zZ
w3b'zZ
Level 20
Level 20

Varsta Varsta : 28

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum