World-Metin.Tutoriale Metin2
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce este tequila

4 participanți

In jos

ce este tequila  Empty ce este tequila

Mesaj Scris de CrazyCool Dum Iul 03, 2011 5:41 pm

Tequila este o băutură alcoolică originară din Mexic.
Istoria băuturii este incertă. Se consideră că tequila se prepara în Mexic, mai exact în zona din apropierea orașului Tequila, cu mult înainte de sosirea conchistadorilor spanioli în jurul anului 1520.
Numele pe care îl avea băutura atunci era "octal", iar spaniolii au fost atrași de ea în momentul în care și-au terminat toate rezervele lor de băuturi tari. Băștinașii fabricau 'tequila' dintr-o plantă asemănătoare cu cactusul din familia Agavaceae.
Oficial, tequila, așa cum este cunoscută astăzi, a fost produsă în secolul al XVI-lea. Consumul a crescut și în secolul al XVIII-lea a început producția băuturii în mod industrial. Primul producător oficial al tequilei, a fost José Cuervo, care, în 1758 a obținut de la regele Spaniei dreptul de a cultiva plantele necesare și de a produce și comercializa băutura.[necesită citare]
Tequila a cîștigat importanță națională abia în timpul revoluției Mexicane, la începutul secolului al XX-lea, cînd a devenit un motiv de mîndrie și un simbol al identității naționale.[necesită citare] Un alt moment de creștere al notorietății băuturii a apărut în perioada prohibiției, odată cu interzicerea importului de băuturi alcoolice din Mexic în Statele Unite.
Astăzi există peste 100 de distilerii specializate în producția de tequila în Mexic, fiind disponibile pe piață nu mai puțin de 600 de sortimente diferite. Actualele reglementări în ceea ce privește concentrația de alcool pe care trebuie să o conțină tequila sunt foarte stricte. Băutura trebuie să aibă exact 51 % alcool.
Ca urmare a faptului că plantele din care se produce tequila cresc doar în zona Mexicului, producția “originală” nu se poate face în altă parte
ce este tequila  250px-Tequilas
CrazyCool
CrazyCool
Moderator-Global
Moderator-Global

Varsta Varsta : 29

Sus In jos

ce este tequila  Empty Re: ce este tequila

Mesaj Scris de blacker123456 Lun Iul 04, 2011 8:12 am

Nu stiam asta! Bune informatii!
blacker123456
blacker123456
Level 20
Level 20


http://world-of-games.forumotion.pro/

Sus In jos

ce este tequila  Empty Re: ce este tequila

Mesaj Scris de InfectedRock Vin Aug 26, 2011 6:58 pm

Destul de utile informatiile ;] bravo..
InfectedRock
InfectedRock
Moderator-Global
Moderator-Global


Sus In jos

ce este tequila  Empty Re: ce este tequila

Mesaj Scris de CookieMonster Vin Aug 26, 2011 8:44 pm

Nu am sa beau asa ceva.. daca e tare rau... inseamna ca teimbeti imediat.. si dupa ce am baut un pahar de Ouzo din grecia din greseala.. nu mai am chef de bauturi ...
CookieMonster
CookieMonster
Administrator
Administrator

Varsta Varsta : 27

Sus In jos

ce este tequila  Empty Re: ce este tequila

Mesaj Scris de InfectedRock Sam Aug 27, 2011 6:19 am

Pai e tare.. dar depinde cat te tin pe tine "plamanii" ... oricum eu nu beau alcool mai deloc. nu imi doresc sa devin un spart dinala -.-
InfectedRock
InfectedRock
Moderator-Global
Moderator-Global


Sus In jos

ce este tequila  Empty Re: ce este tequila

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum